Yapay zeka sistemi ile çalışan bir işletim sistemine aşık olur muydunuz? Sizi anlayan, duyan, bilen ve hisseden bir sese..

Geçenlerde ‘her’  filmini izleme fırsatı buldum. Filmi izledikten sonra hissettirdiği karmaşık duygular bunu hakediyor. Ayrıca toplumsal bir yapının nasıl çöktüğüde gözler önüne seriyor. Yapay zekanın insanlığa yararından düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye çalışıyor. İşte tamda bu noktada ‘yalnızlık’ devreye giriyor. Yalnızlık olgusu kişide farklı uğraşlara yöneltmeye itiyor. Kimisi kedisi, köpeği ile konuşuyor kimisi sohbet odalarında. Bir sese ihtiyaç duyuyoruz ama bu bir bedende bir ses olmayabilir. Kendi içinizde sizi anlayan ve yaşayan bir seste olabilir.

 

Her_movie_Siri-578-80

Bilgisayarlara ve cep telefonlarına olan bağımlığımız teknolojinin baş döndüren bir hızda gelişmesi belki de sizi filmdeki olguya götürecek. iPhone’a tapan adam, arabasına aşık olan hatta bir nesneye bir cisme aşık olmamız bile bir delalete işaret. Makinelere yada cansız nesnelere sevgi, aşk yada bağlılık duyabiliyoruz. Örneğin kadınların bir ayakkabıya aşık olması gibi. Tamamen platonik aşk. Sen aşık olursun ama karşı taraf nötr durumdadır. Ama teknoloji bizi bu bağlamdan çıkarıyor.

İnsan ne kadar yalnızsa sanal dünyaya o kadar çok bağlanıyor ve tanımadığı pek çok insan ile sohbet ediyor, ilişki kuruyor ve yaşıyor. Toplumumuz artık  bireysel yalnızlık senfonisi içinde yaşamaya gidiyor. Herkesin bir yapay zeka ile konuştuğu ve iletişim kurduğu bir dünyaya gidiyoruz. İleride öngörülebilecek şeyleri ‘her’ filmi tüm çıplaklığı ile yaşatıyor.

Gelecekte yapay zeka araştırmalarındaki tüm alanların birleşeceğini öngörmek zor değil. Örneğin Apple’ın çıkarttığı kişisel asistan Siri ile konuşarak bu durumun başlangıcı olarak öngörülebilir. Sibernetik bir yaklaşımla modellenmiş bir yapay beyin, insan aklı gibi esnek ve duyguları olan irade olarak karar verme yetisi ve bilgi birikimiyle rasyonel yaklaşımlar bize sunabilir. Yapay zeka gelecekte insan zekasına bir alternatif oluşturabilir. Hatta insan o yapay zeka ile ilişki bile yaşayabilir.

 

1425455_467687016683440_1628621195_o

Şöyleki, Apple gelecekte yapay zekalı bir işletim sistemi çıkarttığını ve bizim bunu 29.99 dolara appstore’dan bilgisayarımıza yüklediğimizi düşünün. Sadece tıpa bir kulaklık ve kameralı ekran aparatı ile hayatımızı yön verecek bir ses ile ilişki kuracağız. İşletim sistemini bilgisayarımıza yüklerken sesi kadın veya erkek diye seçeceğiz. Ve sonrasında OSX3000 yapay zeka sistemine hoşgeldiniz. Düşünün bir kulaklık ve cep kamera sistemi ile o ses bizimle her yere gelebilecek. Dışarıda, okulda, işte heryerde..  Ve o ses ile çok zaman geçirerek belki de ona aşık olucaz. Beraber gün batımını izleyeceksiniz, gezeceksiniz, onunla dertleşeceksiniz hatta sorunlarınızı onunla çözeceksiniz. Fikir alışverişide yapacaksınız. Geceleri o ses üstünüzü örtmeyecek ama o ses ile sevişebileceksiniz. Hoş vakitler geçirebileceksiniz. Sizi anlayacak ama sizi yargılamayacak. Sadece bir ses ile..

Dışarıdaki bir insanda bulamadığınızı belki de yapay zeka olan o seste bulacaksınız. Bir robotta değil sadece bir seste. Hatta yaşadığınız o sesi başka bedenlere koymaya bile yakıştıramayacaksınız. Belkide ileride ‘aşk’ kavramı bile evrim geçirecek.

Bana bu senaryo çok uzak gelmiyor. Gelecekte yalnızlığımıza belki sadece bir ses bile yetecek. ‘her’ filmi bu yazılanları Joaquin Phoenix muhteşem oyunculuğu ve Spike Jonze’un geleceği öngörücü ve bir o kadar da düşündürücü senaryosu ile hayatlarımızı sorguluyor. ‘her’ filmi Amerika’da vizyona girdi bile. Türkiye’de 14 Şubat’ta vizyona girecek. Bu 14 Şubat’ta da yalnızsanız veya muhteşem bir yalnızlık çekiyorsanız kendinizi bu filme mutlaka atın derim.

Sonrasında birine  ‘Beni ne kadar iyi anlıyorsun?’ diyebilmenin sorgusunu yaşayın.

 

 

Bir önceki yazım olan iBeacon ile alışveriş sistemi başlıklı makalem alışveriş, apple ve iBeacon hakkında bilgiler verilmektedir.