İtalyanca’da doğru anlamında olan ‘veramente’ ve ‘davvero’ kelimelerinin kökenini oluşturan Vero adlı yeni uygulama tüm dünyayı kasıp kavuruyor! Yakında adını daha da sık duyma ihtimalimiz var.
Vero kendini “kendiniz olmanıza izin veren sosyal medya ağı” olarak tanımlıyor.
vero ile ilgili görsel sonucu
Uygulama 2015 yılında Lübnan Eski Başbakanı Refik el-Hariri’nin oğlu Ayman Hariri tarafından kurulmuş. CNBC ile röportaj yapan Hariri, Vero’yu kurmaya karar verdiğini zira Twitter ve Facebook gibi sitelerdeki reklamlardan bunaldığını söyledi. Bir bunalım var yine işte. Her bunalan karşıt bir şey çıkartıyor değil mi?
ayman hariri vero ile ilgili görsel sonucu

                                            Ayman Hariri

Vero isimli bu yeni uygulamada dinlediğiniz müzikten okuduğunuz kitaba kadar her şeyinizi paylaşabiliyorsunuz. Son dönemde App Store’da en çok indirilen uygulama olarak yerini alıyor.
Vero, reklamsız bir şekilde belirli bir arkadaş grubuyla içerik paylaşmanıza olanak sağlıyor ve yeni bir sosyal ağ olma konusunda oldukça iddialı gözüküyor.
Çok fazla kişi uygulamayı kullandığı için Vero uygulaması biraz yavaşladı deniliyor. Ancak bu App Store’da en çok indirilen uygulama olmasına engel olmadı diyebiliriz ve birçok kişinin Instagram’dan Vero’ya geçiş yaptığı bildiriliyor. Buna ben de dahil.
vero ile ilgili görsel sonucu                  
Vero, App Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebiliyor. Vero uygulamasını iOS App Store veya Google Play mağazasından indirdikten sonra kaydolmanız gerekiyor. Kaydolmak için adınız ve soyadınız isteniyor. Bu uygulamada kullanıcı adı yok.
ayman hariri vero ile ilgili görsel sonucu
                           Ayman Hariri & Jeymes Samuel 
Diğer sosyal ağlardan en önemli farkı, bir arkadaşınızı kabul ettiyseniz veya Vero’da yeni bir bağlantı kurduğunuzda, bu bağlantıları nasıl sınıflandırmak istediğinize karar verebiliyorsunuz. Kişilerinizi tanıdıklarınız, arkadaşlarınız veya yakın arkadaşlarınız olarak sınıflandırabiliyorsunuz.
yeni instagram vero ile ilgili görsel sonucu
Ayrıca Apple Müzik kütüphanenizi Vero’ya bağlarsanız, dinlediğiniz şarkıları paylaşabilir ve onları arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz.
Oldukça sade bir arayüz sunan Vero uygulamasının kullanımı hayli basit ve ilgi çekici. Tabi burada veri madenciliği de yapmıyor oluşu uygulamayı cazip kılan detaylar arasında. Ayrıca uygulamanın Türkçe dil desteği sunuyor. Uygulama şimdilik ücretsiz erişim sunuyor ancak gelecek planlarda uygulamanın aylık cüzi bir ücret isteyeceği yönünde. Haliyle reklamsız bir sosyal medya deneyimi amaçlanıyor.
Bir de unutmadan 2014 yılında Facebook’a tepki olarak çıkan Ello adlı bir uygulama vardı. Hatırlıyor musunuz?
Facebook verileri topluyor, işliyor, bizi kandırıyor ve reklamlara boğuyor diye Ello adlı yeni uygulama, yürütmekte olduğu Anti Facebook kampanyası sayesinde çok sayıda kullanıcıyı kendi tarafına çekmişti.
ello uygulama ile ilgili görsel sonucu
Facebook’a bir tepki olarak doğmuş olan Ello’da doğal olarak “Like” butonu da yoktu. Onun yerine “Love” butonunu vardı hatırlarsanız. O dönemlerde de Facebook’a yeni rakip, tahtını sallıyor gibi bir sürü haberlerde çıkmıştı ve yoğun bir kullanıcı toplamıştı.

 

Sonuç olarak Ello nerede? Vero sen ne ayaksın demek geliyor içimden.

 

Serkan Eskalen

Bir önceki yazım olan Planlı Eskitme başlıklı makalem dijital, pazarlama ve planlı eskitme hakkında bilgiler verilmektedir.